DAVRAZ


Davraz Kayak Merkezi - Kış Sporları

Davraz Kayak Merkezi - Kış Sporları

Davraz Dağı, Isparta’nın doğusunda, Isparta ve Eğirdir’e 25 km mesafede yer alan, Toros Dağları’na bağlı 2635 m yüksekliğinde kayak turizmine açık bir dağdır.Halk arasında hem Davraz hem de Davras olarak adlandırılan dağ aynı zamanda Türkiye’nin en güzel pistlerine sahip Kayak Merkezlerinden biridir. Davraz Akdeniz Bölgesinin Göller yöresinde, Eğirdir ile Kovada Gölleri arasında yükselen ve Isparta Ovasını kuşatan dağ kütlelerinden biridir. Davraz’ın etrafında Gelincik Dağı ( 2808 mt ), Dedegöl Dağları Dipoyraz Doruğu (3007 mt.) , Sultan Dağları Gelincikana Doruğu ( 2612 mt. ) yükselmekte. Davraz kayak merkezinin de bulunduğu dağın en yüksek noktası 2635 metre ile Ulparçukuru Tepesidir.
Büyük Davraz ve Küçük Davraz isimli iki zirvesi bulunmaktadır. Yılın büyük bölümünde kayak turizmine elverişli olduğu için son yıllarda bu konuda çalışmalar yapılmış ve 2200. metrede kurulan tesislerle adı kayak turizminde sıkça anılır hale gelmiştir.
Uzunluğu 1155m olan, 1000 kişi/saat kapasiteli telesiyej tesisi mevcuttur.Dağın yüksek yamaçlarından Isparta Ovasını ve Eğirdir gölünü değişik açılardan izleme olanağı vardır. Alt İstasyon Yükseltisi 1674m, Üst İstasyon Yükseltisi 1961m dir. 4 km’ye ulaşan uzun parkurlar bulunan Davraz Kayak Merkezinde Kuzey Disiplini, Alp Disiplini, Tur Kayağı, SnowBoard, Tele Mark yapılmaktadır.

Davraz Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi


Davraz Kayak Merkezi - Kış Turizmi

Davraz Kayak Merkezi - Kış Turizmi

Davraz Dağı Kış Sporları Turizm Merkezi ; dağcılık sporuna gönül verenlerin ,zirve yüksekliği 2637 m. olan Davraz Dağındaki yeni gözde mekanını teşkil etmektedir. Doğal dokunun yumuşaklığı ve mükemmel kar kalitesi ile yeni öğrenenlere ve amatör kayakçılara tehlikesiz rotalar , profesyonel kayakçılara ise gönüllerince kayabilecekleri 6 km’ ye ulaşan benzersiz parkurlar sunmaktadir. Saatte 1000 kisi taşınabilen 1211 m. ve saatte 1000 kişiyi taşıyabilen 936 m uzunluğunda iki telesiyej ile doyumsuz Eğirdir Gölü manzarasını izleyerek 8 dakikada ulaşılan dağ evi kafeteryasında dinlendikten sonra; Kuzey Disiplini , Alp Disiplini Tur Kayağı, Snowboard, Dağcılık , Botanik Gözlemcilik ya da Trekking aktivitelerinden dilediklerini gerçekleştirebilirler.

Davraz Kayak Merkezi


Davraz Kayak Merrkezi - Davraz Kayak Pisti

Davraz Kayak Merkezi - Davraz Kayak Pisti

Türkiye’de Uludağ, Kartalkaya, Palandöken, Ilgaz, Erciyes, Sarıkamış, Kartepe, Saklıkent gibi Türkiye’nin önemli kayak merkezlerinin yanı sıra Akdeniz’de Isparta , Eğirdir ve Göller bölgesinde kayak, snowboard, tur kayağı, dağcılık gibi kış sporlarını yapabileceğiniz bir yeryüzü cenneti Davraz Türkiye’deki en güzel pistlere sahip kayak merkezlerinden biridir. Davraz kayak merkezinde kar kalınlığı 2 metreye kadar ulaşmakta olup, kayak merkezinde nisan ortalarına kadar kayak ve snowboard yapılabilmektedir. Davraz kayak merkezinde, dağın yüksek yamaçlarından kayak veya snowboard yaparken Isparta Ovasını ve Eğirdir gölünü değişik açılardan izleme olanağı vardır….

Davraz Kayak Merkezi son yıllarda Kayak, snowboard , dağcılık , Isparta ve Eğirdir ise doğa sporlarına gönül verenlerin gözde mekanlarından biri haline gelmiştir. Davraz kayak merkezi doğal güzellikleri ve mükemmel kar kalitesi amatör ve profosyonel kayakçılara emsalsiz parkurlar sunmaktadır. Eğirdir Gölü ve Isparta ovasını seyrederek kayılabilen çeşitli parkurlarda Kuzey disiplininden Alp disiplinine, Tur kayağından snowboard a kadar tüm kar etkinlikleri yapılabilmektedir.

Mükemmel kar kalitesi ve her seviyede kayakçılar için eşsiz güzellikteki pistleri ile Davraz kayak merkezi, her kış kilometrelerce kayak yapmak isteyen kar aşıklarını bekliyor.

Davraz Kayak Merkezi Kar Kalinligi


Kaynak: T.C. Isparta Valiliği, Wikipedia, Meteoroloji Genel Mudurlugu